Wycieczka na Dolny Śląsk

W dniach 28 – 29 czerwca odbyła się  wycieczka pszczelarzy w rejon Jeleniej Góry. Oprócz wiślańskich pszczelarzy, udział wzięli pszczelarze z Ustronia i Bystrzycy (Czechy).

Pierwszym punktem było zwiedzanie zakładu  producenta drewnianych uli i ramek pszczelich „Stolarstwo-Tartacznictwo Ryszard Sułkowski” w Bolkowie. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez Pana Ryszarda Sułkowskiego. Pszczelarze mogli zobaczyć nowoczesną produkcję  uli i sprzętu pasiecznego na dużą skalę, mogli również zaopatrzyć się w ule i sprzęt pasieczny. Gospodarz opowiedział o produkcji prowadzonej w zakładzie, ponieważ sam jest  pszczelarzem, odpowiadał także na  pytania związane z gospodarką pasieczną. Pszczelarze zostali ugoszczeni  bigosem, kiełbasą, ciasteczkami i napojami…

Następnie zwiedziliśmy gospodarstwo pasieczne Pana Grzegorza Mendaluka, który prowadzi 80 pniową pasiekę i z pasją opowiadał o gospodarce prowadzonej w rejonie Jeleniej Góry.  Mieliśmy okazję zobaczyć pięknie urządzoną pracownię pszczelarską i pasiekę gospodarza,  degustować miody odmianowe, zakupić te, nie występujące u nas i podziwiać piękną górską panoramę i wspaniały widok na Śnieżkę i okolice.

Po zakwaterowaniu w pensjonacie w Karpaczu i obiedzie, zwiedziliśmy Park Miniatur najsłynniejszych  budowli świata. Wieczorem przy ognisku gościliśmy Panią Zuzannę Turwanicką, Prezesa Zarządu Powiatowego Koła Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej w Barcinku wraz z małżonkiem  i Jana Okulowskiego  z żoną z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze.

W niedzielę zwiedziliśmy  Park Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, następnie Sztolnie Kowary –  trasę podziemną o długości ok. 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach.

Po obiedzie udaliśmy się na Wang w Karpaczu. Niestety, ostatniej atrakcji, zwiedzenia pasieki i spotkania z władzami Koła Pszczelarzy Ziemi  Jeleniogórskiej  nie udało się zrealizować z powodu awarii autobusu.

Tą drogą pragniemy przekazać serdeczne podziękowania pszczelarzom, którzy nas przyjęli a także Krystynie Sikorze i Janowi Kędziorowi za zorganizowanie wycieczki.

Posted in Strona Główna.